Kuchnia na wymiar w macie – jakie są jej zalety i wady? Jak dbać o tego rodzaju fronty?

29 października 2019

Na łamach naszego bloga pisaliśmy już o tym czym kierować się przy wyborze frontów w meblach kuchennych. W niniejszym artykule skupiamy się wyłącznie na kuchniach z frontami matowymi, które na przestrzeni ostatnich lat zyskały na popularności. Ich dużą zaletą jest uniwersalność. Sprawdzają się zarówno w kuchniach w stylu klasycznym, jak i bardziej nowoczesnych. Powinny przypaść do gustu zwłaszcza osobom, które chcą stworzyć delikatną, subtelną i przytulną kuchnię.

.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czym charakteryzują się fronty kuchenne w macie;
  • pod jakimi względami matowe fronty są lepsze niż połyskujące;
  • jak prawidłowo dbać i pielęgnować fronty MDF w macie.

Mimo zmieniających się trendów w urządzaniu kuchennych wnętrz cały czas trwają dyskusje na temat tego, które rozwiązanie jest lepsze – kuchnia w połysku czy w macie? Odpowiedź na nie prawdopodobnie nigdy nie będzie jednoznaczna, ponieważ jedno i drugie rozwiązanie ma plusy i minusy. Wybór zatem powinien zależeć od gustu i indywidualnych preferencji.

Czym charakteryzują się i co warto wiedzieć o meblach kuchennych w macie?

Meble kuchenne matowe mogą być wykonane z różnych materiałów m.in. płyty laminowanej, forniru czy foliowanego MDF-u, ale częściej wybierany jest MDF lakierowany. Jest on wytrzymały i daje duże możliwości aranżacyjne. Najpopularniejsze są kuchnie matowe białe. Ten kolor doskonale sprawdza się bowiem zarówno we wnętrzach urządzanych w stylu klasycznym, jak i nowoczesnym. Osoby, które podążają za trendami często decydują się również na matowe kuchnie szare lub czarne.

O ile matowe fronty dobrze sprawdzają się w przypadku większych wnętrz, o tyle raczej nie są polecane do małych kuchni. W nich zdecydowanie lepiej sprawdzą się fronty lakierowane na wysoki połysk, ponieważ efekt odbijającego światła optycznie powiększa wnętrze. Meble wykonane w macie mogłyby natomiast sprawiać wrażenie nieco przytłaczających.

Fronty matowe z MDF lakierowanego z powodzeniem można wykorzystywać do wykonywania kuchni w stylu angielskim, rustykalnym czy skandynawskim. Pozwalają bowiem nadać wnętrzom ciepła i delikatności oraz pomagają uzyskać bardziej naturalny klimat.

Czyszczenie matowych mebli kuchennych: jak robić to prawidłowo?

Czyszczenie matowych frontów z MDF w meblach kuchennych – wbrew wielu opiniom, które można znaleźć na forach internetowych – nie jest trudne. W porównaniu do połyskujących frontów plusem jest to, że lepiej ukrywają pozostawiane np. przez dotknięcie palcami ślady, smugi czy zarysowania. Ponadto osadzający się na nich pył czy kurz nie są tak widoczne, jak w przypadku błyszczących frontów. Oczywiście duże znaczenie w tym przypadku ma również ich kolorystka.

Fronty matowe najlepiej czyścić delikatnymi, bawełnianymi lub wykonanymi z mikrofibry ściereczkami. Zarówno w przypadku frontów w wersji matowej, jak i w połysku – ich pielęgnacja powinna być regularna. Wystarczy systematyczne przecieranie frontów oraz usuwanie zabrudzeń, jak tylko się pojawią (szczególnie ważne jest to w przypadku produktów, które mają intensywne zabarwienie). To pozwoli zachować ich walory wizualne przez długi czas.

- Polecane artykuły -