Kuchnia nowoczesna czy klasyczna? Jaki styl wybrać dla siebie?

12 września 2019

Kuchnia w stylu nowoczesnym, klasycznym, skandynawskim, a może rustykalnym? Możliwości jest tak wiele, że osoby planujące wykonanie kuchni na wymiar mogą mieć spory ból głowy przed podjęciem ostatecznej decyzji. Aby ją ułatwić, w niniejszym artykule charakteryzujemy najpopularniejsze rozwiązania i wymieniamy ich zalety i wady. Podpowiadamy też na jakie kwestie warto zwrócić uwagę, aby wybór był możliwie najlepiej dostosowany do potrzeb i preferencji domowników.

.

Poszukując optymalnego rozwiązania należy wziąć pod uwagę nie tylko własne poczucie estetyki, ale również to w jakim stylu i klimacie jest urządzona pozostała część domu czy mieszkania. Chyba, że mówimy o nowych wnętrzach, które dopiero będą urządzane. Wówczas łatwiej jest uzyskać spójność kuchni z pozostałymi pomieszczeniami. Obecnie największą popularnością cieszą się:

  • kuchnie nowoczesne,
  • kuchnie w stylu angielskim,
  • kuchnie w stylu skandynawskim,
  • kuchnie w stylu rustykalnym.

Trzy ostatnie style kuchni można określić jako kuchnie klasyczne. Z założenia mają być one stonowane, przytulne i przynajmniej w niewielkim stopniu ponadczasowe.

Kuchnia nowoczesna: inspiracje i charakterystyka

Obecnie największą popularnością cieszą się nowoczesne kuchnie na wymiar. Pod kątem wizualnym charakteryzują się one prostotą i minimalizmem, przy jednoczesnym wykorzystywaniu w nich najnowszych rozwiązań funkcjonalnych (m.in. różnego rodzaju systemy ułatwiające przechowywanie i pracę). W tego typu kuchniach najczęściej stosuje się fronty lakierowane, które nadają wnętrzom unikalnego, luksusowego charakteru. Jeśli chodzi o kolorystykę, to dobrze sprawdzają się zarówno jasne, jak i ciemne kolory. Dzięki temu dobrze prezentują się zarówno w dużych wnętrzach, jak i tych mniejszych, gdzie ważne jest optyczne ich powiększenie. Kuchnie na wymiar w stylu nowoczesnym posiadają zazwyczaj dużą przestrzeń roboczą, dzięki czemu są bardzo praktyczne.

Kuchnia w stylu angielskim: z zamiłowania do klasyki

Klasyka w pełnym wydaniu, czyli kuchnie w stylu angielskim cały czas mają wielu zwolenników. Akurat w tym przypadku można wyróżnić kilka podstawowych cech, które powinna spełniać każda kuchnia w stylu angielskim. Są to:

  • jasna kolorystyka frontów,
  • ramowo-płycinowe fronty szafek,
  • stylizacja okapu na angielską oprawę kominkową,
  • klasyczne gałki i uchwyty w szafkach oraz szufladach.

W kuchniach angielskich nie powinno również zabraknąć charakterystycznych, przeszklonych szafek, które dodają wnętrzu unikalnego klimatu. Nasza firma ma na koncie realizacje kuchni angielskich, których zdjęcia można znaleźć tutaj.

Kuchnia w stylu skandynawskim, czyli prostota i minimalizm

Kuchnie w stylu skandynawskim opierają się na prostocie i minimalizmie. Na stworzenie wnętrza w takim właśnie klimacie powinny decydować się osoby, które zamiast skomplikowanych form i dodatków bardziej cenią proste rozwiązania. Większość realizacji kuchni na wymiar w stylu skandynawskim jest wykonywana w białej kolorystyce. Zazwyczaj są to fronty ramowo-płycinowe z MDF lakierowanego w wykończeniu matowym. W przeciwieństwie do nowoczesnych kuchni, gdzie królują uchwyty frezowane, w tym przypadku wykorzystuje się bardziej klasyczne rozwiązania.

Kuchnia w stylu rustykalnym: naturalny klimat

Meble do kuchni w stylu rustykalnym mogą być bardzo podobne do tych, jakie wykonuje się w przypadku wnętrz w stylu angielskim. Fronty ramowo-płycinowe, klasyczne uchwyty i gałki czy szafki z przeszkleniami znajdują swoje zastosowanie również w przypadku kuchni w stylu rustykalnym. Jakie są zatem różnice? Klimat panujący w kuchniach rustykalnych powinien być bardziej naturalny, a nawet swojski. Z tego względu poza frontami w białym kolorze, dobrze sprawdzają się również odcienie beżu czy brązu oraz elementy z naturalnego drewna. Urządzając kuchnię tego typu bardzo ważne dla uzyskania pożądanego klimatu są dodatki, które powinny dobrze współgrać z zabudową meblową.

- Polecane artykuły -