Na co zwrócić uwagę i jakie uchwyty do mebli kuchennych wybrać?

16 października 2019

Jakie uchwyty do szafek kuchennych będą najlepsze? Odpowiedź na to pytanie nie jest jednoznaczna, ponieważ zależy od wielu kwestii. Pewne jest jedno – uchwyty i gałki do szafek, które wielu osobom wydają się mało znaczącymi elementami kuchennej zabudowy, mają duże znaczenie dla efektu końcowego. Zarówno wizualnego, jak i praktycznego. Odpowiednio dobrane uchwyty kuchenne mogą dodać uroku całej zabudowie i uczynić ją funkcjonalną i wygodną dla domowników.

.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • jakie rodzaje uchwytów są wybierane do nowoczesnych kuchni;
  • czemu uchwyty frezowane zawdzięczają swoją popularność;
  • czym charakteryzują się uchwyty do mebli kuchennych w stylu retro.

Wybierając uchwyty do mebli w pierwszej kolejności należy kierować się względami wizualnymi. Zupełnie inne rodzaje uchwytów będą bowiem pasowały do kuchni na wymiar w stylu nowoczesnym, a inne do bardziej klasycznych kuchni w stylu retro.

Jakie uchwyty wybrać do nowoczesnej kuchni?

Nowoczesna kuchnia na wymiar charakteryzuje się prostymi rozwiązaniami. Z tego względu najczęściej w meblach w tym stylu stosuje się tzw. uchwyty frezowane, czyli specjalnie wyprofilowane wgłębienia wykonane na obrzeżach frontów. Jest to bardzo estetyczne rozwiązanie, które nie zakłóca prostej linii mebli. Poza walorami estetycznymi uchwyty frezowane są funkcjonalne. Posiadając fronty z tego typu uchwytami trzeba jednak zwracać uwagę na to, aby ich nie uszkodzić. Ze względu na swoją specyfikę są one bowiem nieco bardziej podatne na to aniżeli inne rodzaje uchwytów. Należy jednak zaznaczyć, że opinie mówiące o tym, że ich żywotność jest krótka, są przesadzone. Dotyczy to oczywiście dobrze wykonanych, wysokiej jakości produktów (więcej o zaletach i wadach uchwytów frezowanych w meblach kuchennych można przeczytać tutaj).

W nowoczesnych kuchniach dobrze sprawdzają się również aluminiowe uchwyty w kształcie frezów zakuwane na fronty. Występują one w kolorach: białym, czarnym i aluminium, dzięki czemu pasują do różnej kolorystyki zabudowy meblowej. Rzadziej wybierane są natomiast uchwyty relingowe (mające podłużny kształt), ale one również dobrze sprawdzają się w nowoczesnych, prostych formach. Osoby, które z kolei nie są zwolennikami uchwytów w meblach, mogą zdecydować się na kuchnię bezuchwytową, w której fronty otwiera się przy pomocy specjalnych systemów.

Uchwyty do mebli retro: czym powinny się charakteryzować?

Zupełnie inaczej sprawa uchwytów wygląda w przypadku mebli w stylu retro, które mimo że nie cieszą się taką popularnością, jak nowoczesne zabudowy, to mają swoich zwolenników. W klasycznych kuchniach detale mają jeszcze większe znaczenie i dlatego warto poświęcić trochę czasu na ich odpowiednie dobranie. Oczywiście w studiach kuchni na wymiar projektanci doradzą najlepsze rozwiązania, ale przed spotkaniem warto mieć własną wizję, aby móc jasno sprecyzować oczekiwania.

W kuchniach w stylu retro wskazane jest zastosowanie uchwytów klasycznych. Można wybierać spośród masywnych uchwytów w formie rączek, kołatek czy innych mniej typowych wykończeń. Zazwyczaj są one oryginalnie ozdobione, aby dodatkowo podkreślały retro klimat panujący w kuchni. Klienci mogą wybierać spośród standardowej kolorystyki, ale często lepszym rozwiązaniem jest postawienie chociażby na kolorystykę antycznego złota czy mosiądzu.

- Polecane artykuły -