Ergonomia w kuchni, czyli na jakie strefy powinna być podzielona kuchnia?

 

Idealna kuchnia powinna nie tylko odpowiadać preferencjom domowników pod względem wizualnym, ale również – a nawet przede wszystkim – być wygodna, praktyczna i bezpieczna. Aby cieszyć się wszystkimi walorami warto na etapie podejmowania decyzji zwrócić szczególną uwagę na kwestie ergonomii.

.

Uważa się, że przygotowanie posiłków w ergonomicznej kuchni może zajmować nawet połowę mniej czasu aniżeli w przypadku przyrządzania ich w niewłaściwie stworzonym wnętrzu. To na tyle istotna kwestia, że nie powinna być pominięta.

Kuchnia: podział na strefy kluczem do sukcesu

Decydując się na kuchnię na wymiar klienci mają prawo oczekiwać, że wykonane zabudowy będą pod wieloma względami lepsze od gotowych rozwiązań dostępnych w sklepach. Wiele osób zamawiających meble kuchenne na wymiar nie posiada wiedzy z zakresu funkcjonalnych rozwiązań czy odpowiedniego podziału na strefy, co może obrócić się przeciwko nim. Właśnie z tego względu lepiej wybierać firmy mające ugruntowaną pozycję na rynku i specjalizujące się w tworzeniu mebli kuchennych. Ich pracownicy zazwyczaj są wykwalifikowani i zaznajomieni z najnowszymi trendami. Czasami ceny usług są w wyższe w porównaniu z innymi firmami, ale jakość ma swoją cenę i w dłuższej perspektywie zawsze się opłaca.

Jeśli chodzi o stworzenie idealnej kuchni pod względem bezpieczeństwa i wygody, to najważniejszą kwestią jest odpowiedni podział na strefy. Przyjęło się, że każda dobrze zaprojektowana kuchnia powinna zostać podzielona na cztery główne części:

  • przechowywania – ta strefa powinna obejmować lodówkę lub lodówkę z zamrażarką oraz szafki i półki, w których możliwe będzie przechowywanie produktów spożywczych. W celu zachowania ergonomii ważną kwestią jest ulokowanie lodówki na wysokości dostosowanej do wzrostu domowników, którzy spędzają najwięcej czasu w kuchni,
  • przygotowania – miejsce do przyrządzania posiłków powinno dawać duży komfort i swobodę w poruszaniu osobie, która je przygotowuje. Duże znaczenie ma wielkość i rodzaj blatu, łatwy dostęp do gniazdek elektrycznych (ułatwia to korzystanie z takich urządzeń jak: blendery, miksery etc.) oraz bliskość pojemników na śmieci,
  • zmywania – na tym obszarze kuchni powinny znajdować się: zlewozmywak i zmywarka. Co istotne, ta część kuchni jest wykorzystywana nie tylko do zmywania naczyń, ale również do przygotowywania potraw (m.in. do mycia świeżych produktów). Powinno znaleźć się w niej również miejsce do przechowywania naczyń i środków czystości. Nie wolno zapomnieć o pojemnikach na śmieci. Z uwagi na obowiązek segregacji odpadów ulokowanie kilku pojemników na śmieci stało się powszechnym problemem w wielu domach. Warto mieć to na względzie przy zamawianiu nowych mebli kuchennych,
  • pieczenia i gotowania – elementami charakterystycznymi tej strefy kuchni są płyta grzewcza i piekarnik. W niektórych przypadkach umieszcza się tam również kuchenkę mikrofalową, ale nowoczesne piekarniki posiadają funkcję mikrofali i jest to najlepsze możliwe rozwiązanie. Poza tymi urządzeniami w strefie pieczenia i gotowania powinno być miejsce na różnego rodzaju naczynia żaroodporne, patelnie, garnki czy formy do pieczenia.

Ergonomia w kuchni: akcesoria poprawiające funkcjonalność

Poza odpowiednim podziałem na strefy w przypadku projektowania ergonomicznej kuchni duże znaczenie mają również zastosowane w niej akcesoria meblowe. Najnowocześniejsze systemy poprawiają komfort i pozwalają zmniejszyć czas wykonywania określonej czynności. Aby wybrać odpowiednie rozwiązania do swojej kuchni kluczowe jest określenie indywidualnych preferencji. Zupełnie inne akcesoria będą bowiem zastosowane w kuchniach dla osób, które regularnie przygotowują w niej posiłki dla całej rodziny, a inne dla osób korzystających z nich sporadycznie.

Funkcjonalne akcesoria do mebli kuchennych szczególne znaczenie mają w przypadku kuchni o niewielkim metrażu, kiedy wykorzystanie każdej możliwej przestrzeni jest „na wagę złota”. Temat zastosowania i rodzaju akcesoriów do mebli kuchennych na zamówienie jest jednak na tyle obszerny, że poświęcimy mu miejsce w odrębnym artykule na łamach naszego bloga.