Jak dbać o fronty lakierowane na wysoki połysk w meblach kuchennych?

Meble kuchenne z MDF-u lakierowanego na wysoki połysk cieszą się sporą popularnością. Głównym argumentem przemawiającym za wyborem tego rodzaju frontów jest efekt wizualny. Połyskujące zabudowy kuchenne nadają wnętrzom stylu i uroku. Osoby noszące się z zamiarem wykonania kuchni na zamówienie z frontami lakierowanymi na wysoki połysk często jednak obawiają się o ich pielęgnację. Utarło się bowiem, że tego rodzaju fronty trudno utrzymać w czystości. Prawda jest jednak taka, że wszystkie rodzaje wymagają pielęgnacji, aby służyły przez lata i zachowywały swoje walory estetyczne.

.

Jeśli ktoś szuka frontów mebli do kuchni, które nie wymagają pielęgnacji, to może poczuć się rozczarowany. Takie bowiem nie istnieją. Poszukując najlepszego rozwiązania do swojej kuchni warto zatem skupić się przede wszystkim na dostosowaniu mebli do własnych preferencji pod względem wyglądu i funkcjonalności. A następnie zapoznać się z zasadami prawidłowego dbania o konkretny rodzaj frontów.

Jak pielęgnować fronty lakierowane na wysoki połysk?

W niniejszym artykule skupiamy się na kwestiach związanych z pielęgnacją frontów lakierowanych na wysoki połysk z płyty MDF. Zanim fronty uzyskają taki efekt przechodzą przez cały proces produkcyjny w lakierni. Płyty MDF w pierwszej kolejności są poddawane szlifowaniu i nakładaniu specjalnego podkładu. Następnie ponownie konieczne jest szlifowanie. Taki zabieg jest powtarzany jeszcze raz i można go uznać za ostateczne przygotowanie płyty do lakierowania na wysoki połysk. Po tym, jak płyta MDF zostanie polakierowana, można przejść do kolejnego etapu, jakim jest polerowanie za pomocą specjalistycznych past. Pozwala to uzyskać tzw. lustrzany efekt.

Tak przygotowane fronty z MDF lakierowanego na wysoki połysk jeszcze przez pewien czas znajdują się w zakładzie produkcyjnym, aby mogły się utwardzić i nie były podatne na zarysowania. Następnie są przygotowywane do wyjazdu na montaż do klienta. Ich dokładne zabezpieczenie pozwala na bezpieczny transport w docelowe miejsce.

Jeśli chodzi o kwestie pielęgnacyjne, to fronty mogą być czyszczone zarówno ściereczkami z mikrofibry czy bawełny, jak i dostępnymi na rynku specjalnymi preparatami do mebli lakierowanych na wysoki połysk. Pozwalają one w stosunkowo łatwy sposób usunąć zabrudzenia, nie pozostawiając przy tym tłustej powłoki czy smug. Zaletą tego rodzaju środków jest to, że poza właściwościami czyszczącymi dodatkowo również odświeżają fronty.

Fronty mebli z MDF lakierowanego na wysoki połysk absolutnie nie powinny być natomiast czyszczone przy użyciu preparatów, które nie są do tego przeznaczone. Teoretycznie uniwersalne środki do czyszczenia mogą bowiem zawierać aceton czy amoniak. Warto sprawdzać skład produktów i wybierać te preparaty, które nie mają w/w składników. Należy również pamiętać, aby nie czyścić frontów przy użyciu popularnych „druciaków” czy gąbek z chropowatą powierzchnią.

Kuchnia na wysoki połysk: kiedy wybrać takie rozwiązanie?

Kuchnie na wymiar lakierowane na wysoki połysk doskonale sprawdzają się zarówno w przypadku dużych wnętrz, jak i tych mniejszych. Błyszczące powierzchnie działają niejako jak lustra – odbijają światło, dzięki czemu rozjaśniają wnętrze. Dodatkowo optycznie je powiększają. Aby uzyskać taki efekt najlepiej postawić na tego rodzaju fronty w białej kolorystyce. Sprawia ona, że kuchnia na wymiar staje się stylowa, elegancka i nieprzytłaczająca domowników.

Firma 3TOP Kuchnie produkuje meble kuchenne lakierowane na wysoki połysk w swoim zakładzie w Lublinie. Dzięki temu, że zabudowy są przygotowywane bez korzystania z usług firm zewnętrznych, jesteśmy w stanie zapewnić ich najwyższą jakość. Szczególnie istotne znaczenie ma to właśnie w kwestii frontów. Etap lakierowania odbywa się w naszej lakierni pod czujnym okiem wykwalifikowanych i doświadczonych pracowników.