Jak urządzić małą kuchnię? Praktyczne porady

Mieszkania w bloku i apartamenty o stosunkowo małej powierzchni często wiążą się z jednym głównym problemem ich właścicieli – mają małe kuchnie. Wprawdzie na przestrzeni lat w budownictwie mocno zmieniły się standardy architektoniczne, ale nie zmienia to faktu, że małe powierzchnie pomieszczeń kuchennych nadal powstają. Niewątpliwym plusem jest jednak rozwinięcie zakresu możliwości aranżacyjnych takich wnętrz. Kreatywni i doświadczeni projektanci w studiach mebli kuchennych na wymiar potrafią stworzyć funkcjonalną i pięknie prezentującą się kuchnię już na kilku metrach kwadratowych.

.

Właśnie ze względu na zdecydowanie większe możliwości aranżacyjne osoby, którym zależy na wygodnej i funkcjonalnej małej kuchni, powinny wybierać meble na wymiar. W odróżnieniu od gotowych systemów meblowych są one spersonalizowane i w pełni wykorzystują potencjał ergonomiczny wnętrza.

Mała kuchnia: jak urządzić, aby była wygodna?

Jak urządzić małą kuchnię w bloku?” – takich pytań nie brakuje na forach internetowych i branżowych portalach o tematyce wnętrzarskiej. Jeśli chodzi o samo określenie „mała kuchnia”, to trzeba zauważyć, że takie klasyfikowanie wnętrza jest umowne. Nie ma odgórnie ustalonego przedziału metrażowego, który zaliczałby pomieszczenie do grupy małych. Dla jednych niewielką kuchnią będzie taka o powierzchni 9-10 m2, dla innych kuchnia 3m2. W tym drugim przypadku częściej można spotkać się jednak z określeniem „mikrokuchnia”.

Urządzając małą kuchnię znacznie ważniejsze niż w przypadku większych wnętrz są skrupulatność i dokładność. Zawsze uwagę należy zwrócić na pięć podstawowych kwestii:

  • kolorystyka frontów – warto stawiać na jasne kolory, na czele z bielą. Pozwoli to optycznie powiększyć wnętrze i sprawi, że nie będzie ono przytłaczało domowników (tak może być w przypadku zastosowania ciemniejszej kolorystyki mebli lub ścian),
  • rodzaj frontów – w małych pomieszczeniach lepiej unikać matowych frontów. Zdecydowanie lepiej postawić na te w wysokim połysku. Optymalne i bezpieczne rozwiązanie, to białe fronty z MDF lakierowanego w połysku,
  • wysokość zabudowy – w różnego rodzaju poradnikach dostępnych w internecie można znaleźć dwie sprzeczne informacje na ten temat. Jedna mówi o tym, by unikać wysokich zabudów pod sufit, druga – że takie rozwiązanie jest dobre i praktyczne. Prawda leży pośrodku, gdyż wszystko zależy od rodzaju wnętrza oraz preferencji Klienta,
  • wyposażenie mebli – zastosowanie nowoczesnych akcesoriów i systemów meblowych ułatwia stworzenie funkcjonalnej kuchni. A w małych zabudowach takie wyposażenie jest po prostu niezbędne,
  • dobór blatu – w małych wnętrzach ozdobą kuchni są blaty wykonane z kamienia bądź spieków kwarcowych. Ze względu na niewielką powierzchnię ich cena jest także atrakcyjna, nie wspominając o walorach użytkowych.

Mała kuchnia z wyspą: czy jest to możliwe?

Marzeniem wielu osób jest posiadanie kuchni z wyspą. Nawet w małych wnętrzach rozwiązanie to jest możliwe, ale nie w każdym będzie ono najlepszym z możliwych. Wyspa kuchenna powinna sprawdzić się zwłaszcza w otwartej kuchni na salon. Niemniej jednak na etapie planowania i aranżacji najlepiej zdać się na opinię i doświadczenie projektanta w studiu mebli kuchennych na wymiar. Czasami inne opcje mogą okazać się lepsze pod względem praktycznym, co przekłada się na komfort podczas przygotowywania posiłków i innych prac w kuchni.

Firma 3TOP Kuchnie specjalizuje się w projektowaniu i produkcji kuchni na wymiar zarówno do domów, mieszkań i apartamentów, jak również przestrzeni komercyjnych. Doświadczeni projektanci w studiach mebli kuchennych na wymiar w Lublinie, Markach k. Warszawy i Legionowie tworzą projekty dopasowane do indywidualnych potrzeb Klientów z uwzględnieniem zasad ergonomii.