Jak zaaranżować miejsce między szafkami w kuchni?

Ściana między szafkami w kuchni powinna być wykończona w taki sposób, aby pasowała do zabudowy meblowej i całościowego charakteru wnętrza. Poza efektami wizualnymi przestrzeń nad blatem pomiędzy dolnym, a górnym ciągiem szafek jest wykańczana w celu samego zabezpieczenia ściany. Obecnie możliwości aranżacyjnych jest wiele – począwszy od płytek, przez kamień, elementy stalowe, drewno i płytę laminowaną, aż po szkło.

.

Jeszcze stosunkowo niedawno miejsce miedzy szafkami najczęściej wypełniano płytkami ceramicznymi. Obecnie popularnością ustępują one m.in. lacobelowi, czyli elementom szklanym, które dzięki swej uniwersalności pasjuą zarówno do klasycznych kuchni, jak i tych w stylu nowoczesnym.

Kuchnia – ściana między szafkami: czym kierować się przy wyborze aranżacji?

Już na wstępie musimy zaznaczyć, że nie każdy rodzaj materiału będzie dobrym rozwiązaniem jako wypełnienie przestrzeni pomiędzy szafkami w każdej kuchni. O ile wspomniana już klasyczna glazura między szafkami kuchennymi doskonale powinna sprawdzić się we wnętrzach urządzonych w stylu minimalistycznym, o tyle nie zawsze będzie dobrym rozwiązaniem w nowoczesnych aranżacjach. W nich lepszym rozwiązaniem mogą być wielkoformatowe płytki między szafkami w kuchni, najlepiej łączone bez użycia fug. Coraz więcej osób decyduje się na produkty wykonane z naturalnego kamienia, który może dodać charakteru i stylu całej realizacji.

Na etapie poszukiwań optymalnego rozwiązania estetycznego i wizualnego dobrze jest posiłkować się dostępnymi realizacjami. Poza tym równie ważne, a w niektórych przypadkach nawet ważniejsze, są kwestie praktyczne i funkcjonalne. W regularnie użytkowanej kuchni nie da się uniknąć wilgoci i zabrudzeń. Większość oferowanych rozwiązań – w tym lacobel czy płyta laminowana – jest odporna na działanie wilgoci, pod warunkiem odpowiedniego zabezpieczenia.

Jeśli chodzi natomiast o samo czyszczenie, to znaną i często powtarzaną opinią jest ta mówiąca o tym, że najłatwiej czyści się płytki. Owszem, dosyć łatwo utrzymać je w czystości, ale większego problemu nie ma również z innymi materiałami. Warunek jest jeden – trzeba dbać o nie regularnie i używać do tego odpowiednich środków.

Ściana między szafkami w kuchni: pomocne wskazówki

Odpowiednie zaaranżowanie przestrzeni miedzy szafkami kuchennymi nie musi być dużym wyzwaniem. Przed podjęciem ostatecznej decyzji warto poznać kilka uniwersalnych wskazówek, które mogą okazać się pomocne:

  • do ożywienia małej kuchni najlepiej wykorzystać lacobel z grafiką odpowiadającą preferencjom domowników lub wzorzystą płytę laminowaną,
  • aby podkreślić ciepły i przytulny klimat wnętrza warto miejsce między szafkami wypełnić płytkami imitującymi cegłę lub płytą laminowaną w ciepłych kolorach, ale nie “gryzących się” z zabudową meblową,
  • do podkreślenia nowoczesnego stylu i elegancji najlepiej sprawdzą się kamienie naturalne typu: marmur lub granit,
  • w kuchniach w stylu industrialnym przestrzenie między szafkami najlepiej prezentują się, gdy są wykonane z betonu lub płytek imitujących beton.

Decydując się na zakup mebli na wymiar do kuchni kwestia odpowiedniego zaaranżowania ściany między szafkami leży przede wszystkim po stronie projektanta. To on proponuje najlepsze możliwe rozwiązania, które powinny odpowiadać preferencjom klienta.

Poza wymienionymi już pomysłami na zaaranżowanie przestrzeni między szafkami, jest jeszcze jedno proste, ale ciekawe rozwiązanie. To pomalowanie odporną na szorowanie, głęboko matową i łatwą w utrzymaniu farbą Canadia, wykonaną zgodnie z kanadyjskimi recepturami udoskonalanymi od 25 lat. Jak prezentuje się miejsce między szafkami wykonane w ten sposób? Można je zobaczyć na żywo w studiu 3TOP w Legionowie. Miało być to tymczasowe rozwiązanie, ale nam się spodobało się na tyle, że nie mamy zamiaru go zmieniać.