Jakie oświetlenie podszafkowe do kuchni?

Kuchnia jest zwykle najczęściej użytkowanym pomieszczeniem w domu czy mieszkaniu. Podczas jej urządzania należy zwrócić uwagę nie tylko na estetykę. Przede wszystkim ważne jest zaprojektowanie jej w taki sposób, aby była w pełni funkcjonalna. Jednym z elementów zaraz obok odpowiednich odległości między kuchenką a zlewozmywakiem, wypełnieniem szuflad czy wysokością blatów jest oświetlenie podszafkowe. Zapewnia ono wygodne przygotowywanie posiłków oraz bezpieczne korzystanie z przestrzeni blatu, zlewu, kuchenki czy mniejszych sprzętów AGD.

Zastosowane rozwiązanie powinno wyróżniać się przede wszystkim długą żywotnością oraz energooszczędnością. Zatem nasuwa się pytanie, jakie oświetlenie podszafkowe wybrać do kuchni? Odpowiedź nie jest łatwa, gdyż głównie zależy od indywidualnych oczekiwań i potrzeb. Zatem poniżej przedstawimy najpopularniejsze z dostępnych obecnie rozwiązań oświetlenia podszafkowego.

Żarówki i lampy halogenowe

Wyróżnia się klasyczne żarówki, jednak nie są one polecane ze względu na zbyt duży pobór prądu oraz szybkie nagrzewanie się. Lampy halogenowe natomiast, to oświetlenie punktowe, które posiada barwę światła znacznie zbliżoną do światła dziennego. Lampy halogenowe nie oślepiają i nie “zakłamują” barw. Jednak pomimo tego że nie nagrzewają się tak szybko jak żarówki, nie jest to zbyt praktyczne i bezpieczne rozwiązanie.

Oświetlenie LED

Najodpowiedniejszym rozwiązaniem wydaje się być oświetlenie LED. Ci, którzy poszukują oświetlenia podszafkowego najczęściej decydują się właśnie na ten rodzaj światła. Dlaczego? Otóż, oświetlenie LED jest przede wszystkim ekologicznym i najbardziej wydajnym rozwiązaniem ze wszystkich dostępnych. Charakteryzuje się wysoką energooszczędnością oraz długą żywotnością. Ponadto, wolno się nagrzewa a same koszty eksploatacji są bardzo niskie. W zależności od zapotrzebowania i indywidualnych preferencji w kuchni zamontować można diody, żarówki lub taśmy LED. Warto zaopatrzyć się w model wodoodporny ze względu na przeznaczenie do kuchni, gdzie nietrudno o wilgoć czy niespodziewane zalanie.

Oświetlenie bezprzewodowe

Kolejnym dostępnym rozwiązaniem jest oświetlenie bezprzewodowe, najtańsze ze wszystkich pozostałych. W przypadku montażu w kuchni najlepiej zaopatrzyć się w opcję na baterie, która nie tylko zapewni bezpieczeństwo lecz również estetykę – bez zbędnych wystających przewodów czy kabli. Należy także zwrócić uwagę na to czy dany model nie jest przeznaczony do jednorazowego użytku.

Oświetlenie na wysięgniku

Ostatnią opcją jest możliwość zamontowania oświetlenia na wysięgniku, czyli specjalnym „ramieniu” które znajduje się nad górnymi szafkami. Służy głównie do oświetlania górnej części kuchni i wnętrza szafek, które się tam znajdują.