Jakie zalety i wady ma kuchnia w kształcie U? Co warto o niej wiedzieć?

Kuchnia jest pomieszczeniem w domu czy mieszkaniu, gdzie powinniśmy czuć się swobodnie i komfortowo. Wszak to właśnie w niej wiele osób spędza sporo czasu na przygotowywaniu, a często również na spożywaniu posiłków. Aby gotowanie było przyjemnością, a poruszanie się po kuchni nie sprawiało problemów szczególną uwagę należy zwrócić na układ mebli oraz rozmieszczenie sprzętu AGD. Na naszym blogu pisaliśmy już o zasadach urządzania ergonomicznej kuchni, a w niniejszym artykule skupimy się na kuchniach w kształcie litery U.

Z tego artykułu dowiesz się:

– czym charakteryzuje się kuchnia w kształcie litery U;
– w jakich wnętrzach najlepiej sprawdzi się to rozwiązanie;
– jakie są zalety i wady tego typu kuchni.

Jak wygląda kuchnia w kształcie litery U i jak najlepiej ją urządzić?

Kuchnia w kształcie litery U to układ trzech rzędów szafek, dwa są równoległe do siebie, a trzeci jest ich łącznikiem. Jeśli chodzi o ten rodzaj kuchni, to nadaje się ona zarówno do pomieszczeń przestronnych, jak i tych mniejszych. Oczywiście w tym drugim przypadku większą uwagę należy zwrócić na wymiary szafek, tak aby przestrzeń pozostawiona między jednym rzędem, a drugim dawała nam jak największe możliwości. Należy pamiętać, że przestrzeń pozostawiona między szafkami w żadnym wypadku nie powinna być mniejsza niż 90cm, aby poruszanie się i korzystanie z mebli było wygodne i nie sprawiało trudności.

Idealnym wymiarem, do którego w miarę możliwości powinniśmy dążyć oraz gwarantującym nam swobodę ruchu w tego typu ciągu kuchennym jest 120cm. W przypadku, kiedy mamy bardzo duże, przestronne pomieszczenie pomiędzy rzędami szafek tworzy nam się pokaźnych rozmiarów wolna przestrzeń. W jaki sposób można ją wykorzystać? Jednym z rozwiązań do tego typu wnętrz jest wyspa. Wyspa to jedno z bardziej funkcjonalnych rozwiązań do tego typu wnętrz, ponieważ pomaga ona zmniejszyć odległości pomiędzy poszczególnymi rzędami szafek, oraz jest dodatkowym miejscem roboczym, nie rzadko z miejscem do zasiadania czy widokiem na salon.

W kuchniach w kształcie litery U rozmieszczenie sprzętu AGD ma bardzo duże znaczenie. W zależności od tego czy jesteśmy prawo, czy lewo ręczni układ funkcjonalny kuchni powinien wyglądać inaczej. Książkowym schematem usytuowania sprzętów AGD jest umiejscowienie ich w kolejności: lodówka -> zlew -> płyta grzewcza -> piekarnik. Oczywiście powyższe wytyczne są tylko wskazówkami. Najwięcej zależy bowiem od samego pomieszczenia i możliwości aranżacyjnych, jakie daje. Właśnie z tego względu warto zdać się na wiedzę i doświadczenie projektanta w studiu kuchni na wymiar.

Jakie zalety i wady ma kuchnia w kształcie U?

Zaleta kuchni w kształcie U, to na pewno jej funkcjonalność. Decydując się na stworzenie wnętrza w takim układzie można mieć pewność, że wybiera się sprawdzone i praktyczne rozwiązanie. W dużych pomieszczeniach plusem może być pokaźna przestrzeń pomiędzy szafkami. Wyspa, którą można tam wstawić może służy jako blat roboczy, blat śniadaniowy lub jako dodatkowe miejsce do przechowywania.

Jak każdy inny rodzaj kuchni, tak i ta w kształcie litery U oprócz wielu zalet ma również i wady. Ze względu na układ zabudowy tego typu kuchnia może nie być najlepszym pomysłem w przypadku pomieszczeń o bardzo małym metrażu. Może to bowiem przełożyć się na brak komfortu i swobody w poruszaniu się, przez co kuchnia nie będzie spełniała swojej podstawowej funkcji, czyli nie będzie funkcjonalna.

Na branżowych forach internetowych można spotkać się z opiniami mówiącymi, że w kuchniach w kształcie litery U problemem może być brak pomysłu na wykorzystanie miejsca w narożnikach szafek, które w takiej kuchni są dwa. Nie jest to jednak na tyle problematyczna kwestia, która powinna wpływać na ostateczną decyzję dotyczącą wyboru typu zabudowy. Obecnie możliwości aranżacyjnych jest na tyle dużo, że na pewno każdy coś dla siebie wybierze.