Kuchnia w kształcie litery L. Czym się charakteryzuje i w jakich wnętrzach się sprawdzi?

Jedną z najważniejszych kwestii na etapie planowania wykonania nowej kuchni jest wybór konkretnego układu szafek. Dużą zaletą jest to, że dobre firmy produkujące kuchnie na wymiar są w stanie stworzyć wnętrze, które będzie odzwierciedleniem oczekiwań klienta. A te są bardzo zróżnicowane, ponieważ źródeł inspiracji (głównie w internecie) nie brakuje. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie pomysły będą dobrym rozwiązaniem w przypadku danego wnętrza. O tym, jaki układ szafek czy jaki kształt powinna mieć zabudowa decyduje wiele czynników. W tym artykule podpowiemy w jakich wnętrzach najlepiej sprawdzi się kuchnia w kształcie litery L.

Z tego artykułu dowiesz się:
– czym charakteryzuje się kuchnia w kształcie litery L;
– w jakich wnętrzach najlepiej sprawdzi się ten kształt zabudowy;
– jak urządzić kuchnię w kształcie litery „L.

Na wstępie trzeba zaznaczyć, że układ ten należy do jednego z najpopularniejszych układów zabudów kuchennych na które decydują się Polacy. Jest to spowodowane głównie tym, że doskonale sprawdza się on w przypadku małych wnętrz kuchennych, a takie spotykane są najczęściej (zwłaszcza w mieszkaniach w blokach).

Kuchnia w kształcie litery „L”: aranżacje i charakterystyka

Kuchnie w tym kształcie charakteryzują się tym, że zabudowa szafek obejmuje dwie ściany, z których zwykle jedna jest dłuższa,od drugiej. W zależności od wnętrza, tego rodzaju zabudowy wykonuje się zarówno w kuchniach zamkniętych, jak i otwartych na salon. W drugim przypadku klienci mogą zdecydować się również na kuchnię w kształcie litery L z wyspą – takie rozwiązanie pozwala zwiększyć jej funkcjonalność.

I to właśnie wspomniana funkcjonalność oraz ergonomia – zwłaszcza w przypadku małych lub wąskich wnętrz – jest głównym czynnikiem skłaniającym osoby szukające różnych rozwiązań, właśnie na wybór kuchni w kształcie litery L. Taki układ pozwala bowiem na stosunkowo łatwe podzielenie kuchni na odpowiednie strefy:

  • przechowywania;
  • przygotowania;
  • zmywania;
  • pieczenia i gotowania.

W większości przypadków głównym miejscem roboczym jest dłuższa zabudowa. Krótsza z kolei staje się wtedy strefą przechowywania. W tym artykule nie będziemy poświęcali wiele miejsca na temat znaczenia, jakie ma ergonomia w kuchni. Temu zagadnieniu poświęciliśmy bowiem cały artykuł, który można przeczytać TUTAJ.

Jakie systemy narożne zastosować w kuchniach?

Szafka narożna w kuchni dla wielu osób jest problematyczną kwestią ze względu na to, że jej zagospodarowanie może stanowić wyzwanie. O tym, że dla wielu osób tak właśnie jest najlepiej świadczą pytania typu: „Jak zagospodarować narożnik w kuchni”, które można znaleźć na branżowych forach i portalach internetowych. Decydując się na wykonanie kuchni w kształcie litery L zabudowa będzie miała narożnik i dlatego warto wiedzieć, jak może być on wykorzystany.

W szafkach narożnych można przechowywać zarówno naczynia czy garnki, jak również różnego rodzaju zapasy. Ze względu na swoją specyfikę, szafki narożne mogą być niezbyt wygodne w korzystaniu. Chyba, że będą posiadały odpowiednie systemy narożne, które ułatwią wyjmowanie i wkładanie do nich naczyń czy innych rzeczy. W zależności od potrzeb, możemy zastosować systemy takie jak:

  • PEKA Le Mans, Revo 90, obrotnice – służące do przechowywania rzeczy o nieregularnych kształtach tj. garnki, półmiski, małe AGD
  • PEKA Magic Corner – służący do przechowywania rzeczy o kształcie regularnym jak np. ryż, kasze itp.