Kuchnie na wymiar z wyspą. Kiedy sprawdzi się takie rozwiązanie?

Kuchnie na wymiar z wyspą cieszą się niesłabnącą popularnością wśród osób ceniących nowoczesne rozwiązania. Jest tak głównie ze względu na ciekawy efekt wizualny i wygodę użytkowania. Nie zawsze jednak kuchnia z wyspą jest najlepszym pomysłem. W jakich wnętrzach takie rozwiązanie sprawdzi się najlepiej, na co zwrócić uwagę na etapie podejmowania decyzji i z jakimi kosztami trzeba się liczyć? Odpowiedzi na te pytania w naszym artykule!

 

Kuchnia na wymiar z wyspą jest marzeniem wielu osób. Nie wszyscy mogą sobie na nią pozwolić, a przeszkodą wcale nie muszą być kwestie finansowe. Chodzi o wielkość wnętrza, która może ograniczać możliwości realizacji takiego pomysłu.

Kuchnia na wymiar z wyspą: kiedy rozważyć takie rozwiązanie?

Wyspa kuchenna najlepiej sprawdza się w dużych pomieszczeniach o metrażu wynoszącym przynajmniej 20 m2. W przypadku mniejszych pomieszczeń takie rozwiązanie może wiązać się z większą ilością problemów aniżeli zalet. Przede wszystkim w małych wnętrzach wykorzystanie pełnego potencjału funkcjonalności kuchni na wymiar z wyspą jest niemożliwe lub bardzo utrudnione. Wyspa zajmuje bowiem sporo miejsca, a w tym przypadku każdy metr jest na „wagę złota“.

Oprócz wspomnianej powierzchni wnętrza liczy się również kwestia odległości wyspy od pozostałych mebli. Przyjmuje się, że pomieszczenie powinno pozwalać na to, by była ona nie mniejsza niż ok. 100 cm. Są to oczywiście umowne wartości, które nie zawsze będą się sprawdzały. Bardzo dużo zależy bowiem od samego rodzaju wyspy. Te małe, najprostsze są zazwyczaj wyposażone tylko w blat roboczy. Większe są bardziej funkcjonalne, ponieważ pozwalają na montaż m.in. zlewozmywaka czy urządzeń AGD.

Osoby rozważające wykonanie kuchni z wyspą podjęcie ostatecznej decyzji powinny odłożyć do momentu spotkania z projektantem. Wykwalifikowani pracownicy w studiach mebli na wymiar są w stanie dobrać najlepsze możliwe rozwiązania do konkretnego wnętrza. Jako istniejąca na rynku od wielu lat firma produkująca kuchnie na zamówienie dla klientów w Warszawie, Lublinie i Legionowie dobrze wiemy, jak pomocne dla klientów jest spojrzenie doświadczonego projektanta.

Kuchnie na zamówienie: zalety posiadania wyspy

Prócz aspektów wizualnych, które często stanowią najważniejszą kwestię dla fanów kuchni na wymiar z wyspą, można wymienić jeszcze kilka zalet takiego rozwiązania. W zależności od rodzaju wyspy, można zaliczyć do nich:

  • zwiększenie funkcjonalności i ergonomii – możliwe jest zastosowanie tzw. zasady trójkąta, która określa najlepsze możliwe rozmieszczenie trzech podstawowych elementów w kuchni: piekarnika/płyty kuchennej, zlewozmywaka i lodówki,
  • dodatkowa przestrzeń do przechowywania,
  • możliwe spełnienie funkcji barku – to popularne rozwiązanie, które ciekawie wygląda z pasującymi do reszty wnętrza hokerami,
  • synergia kuchni i salonu – wiele osób ceni sobie możliwość bezpośredniego kontaktu członków rodziny przyrządzających potrawy w kuchni z tymi, którzy znajdują się w salonie.
  • oddzielenie kuchni i salonu – istnieje także druga grupa osób, która podwyższoną od strony salonu wyspę, a obniżoną od strony kuchennej traktuje jako osłonę przed widokiem z salonu tego co dzieje się na blatach roboczych.

Często poruszanym tematem na forach internetowych i branżowych portalach jest: „kuchnia na wymiar z wyspą cena – cena“. Podanie dokładnej ceny za realizację bez określenia szczegółów m.in. wielkości zabudowy, materiałów z jakich ma być wykonana oraz wyposażenia i akcesoriów, jest niemożliwe. Najlepszym rozwiązaniem jest umówienie się na spotkanie w studiu mebli na wymiar. Kuchnia z wyspą może zostać wyceniona już na pierwszym spotkaniu, jednakże wcześniej należy przekazać projektantowi wszelkie informacje dotyczące jej wielkości, materiałów, akcesoriów, przewidywanej instalacji sprzętów AGD oraz funkcji jaką ma spełniać we wnętrzu.