Meble kuchenne na wymiar czy gotowe? Na którą opcję się zdecydować?

„Kuchnia na wymiar czy gotowa?” – tego rodzaju pytania zadaje sobie wiele osób noszących się z zamiarem zakupu nowych mebli kuchennych. O tym, jak częsty jest to dylemat może świadczyć fakt, że na forach internetowych i w komentarzach na łamach specjalistycznych portali meblarskich takich pytań jest bardzo dużo. Porównując plusy i minusy obu opcji podjęcie decyzji powinno być proste. Lista zalet mebli kuchennych na zamówienie jest bowiem znacznie dłuższa niż w przypadku gotowych zestawów.

Można pokusić się o śmiałe, ale prawdziwe stwierdzenie, że gdyby nie różnice cenowe pomiędzy kuchniami na wymiar, a gotowymi meblami dostępnymi w sklepach, to każdy decydowałby się na pierwszą opcję.

Meble na wymiar czy ze sklepu: porównanie obu rozwiązań

Zwykło się mawiać, że kuchnia jest sercem każdego domu. Domownicy zazwyczaj spędzają w niej sporo czasu na przyrządzaniu i spożywaniu posiłków. Z tego względu również ważne jest to, aby przed zakupem zwrócić uwagę nie tylko na walory estetyczne, ale również – a w przypadku wielu rodzin – przede wszystkim na kwestie praktyczne. Pod tym względem zdecydowanie większe możliwości dają meble projektowane pod wymiar, w których można zastosować różnorodne rozwiązania „skrojone” pod preferencje klienta.

Kuchnie na zamówienie dają również nieporównywalnie większe możliwości aranżacyjne wnętrz aniżeli gotowe moduły kuchenne dostępne w sklepach. Jest to szczególnie ważne w przypadku mniejszych wnętrz, w których liczy się wykorzystanie każdej wolnej przestrzeni. Projekty kuchni na wymiar są tworzone po wykonaniu dokładnych pomiarów pomieszczenia. To w połączeniu z wiedzą i doświadczeniem projektanta pozwala na zaaranżowanie go możliwie najbardziej funkcjonalnie.

Decydując się natomiast na gotowe meble ze sklepu trzeba liczyć się z tym, że nie zawsze będą one pozwalały zabudować całe ściany. Wolne przestrzenie można wprawdzie próbować zamaskować, ale po pierwsze wiąże się to z dodatkowym wydatkiem, a po drugie – z utratą miejsca mogącego służyć chociażby do przechowywania.

Kuchnia na wymiar: czy warto postawić na takie rozwiązanie?

Jak widać, argumentów przemawiających za wyborem mebli kuchennych na zamówienie jest wiele. Wprawdzie są one droższe od kuchni tworzonych na bazie gotowych modułów ze sklepu, ale z wyższą ceną wiąże się szereg korzyści:

  • jakość materiałów,
  • trwałość mebli,
  • indywidualny charakter kuchni,
  • możliwość zabudowania wszystkich urządzeń AGD,
  • możliwość zastosowania niestandardowych rozwiązań,
  • montaż kuchni przez wykwalifikowaną ekipę.

Zwracając uwagę na cenę warto pamiętać o tym, że w większości przypadków meble kuchenne mają służyć przez lata. Zapłacenie nieco więcej za lepsze jakościowo i trwalsze materiały może pozwolić uniknąć dodatkowych kosztów w przyszłości. Nikogo nie powinien też zrazić czas oczekiwania na montaż. Może on wynosić nawet dwa-trzy miesiące od momentu złożenia zamówienia. Warto jednak odpowiedzieć sobie na pytanie, czy możliwość zakupu „od ręki” gotowych modułów kuchennych w sklepie jest naprawdę istotnym argumentem w skali całej inwestycji.