Blog

Kuchnia loft - inspiracje i pomysły na aranżację w stylu industrialnym

Cover photo_poziomo_12

Szukasz pomysłu na aranżację kuchni? Loftowe mieszkanie to trend, z którym projektanci wnętrz, zwłaszcza kuchni i salonów, spotykają się w swojej pracy codziennie. O możliwość zaprojektowania kuchni w stylu loftowym nie pytają wyłącznie właściciele pofabrycznych mieszkań i apartamentów umiejscowionych w starych, przerobionych magazynach. Duże, otwarte przestrzenie, z wysokimi sufitami, belkami stropowymi, odsłoniętymi rurami i dużymi oknami ze szprosami spotykamy także w blokach i nowych domach, a loftowe szafki kuchenne są nie tylko estetyczne, ale także trwałe i praktyczne.

Kuchnia w stylu loftowym, czyli jaka?

Trudno wyobrazić sobie jakiekolwiek mieszkanie bez kuchni lub aneksu kuchennego z meblami służącymi do przechowywania żywności i naczyń. Przestronny blat, ergonomiczna zabudowa, elegancki sprzęt AGD - to wszystko sprawia, że możliwe jest gotowanie i spożywanie posiłków.

Kuchnia industrialna połączona jest nierzadko z salonem lub z jadalnią, a gdy jest odpowiednio urządzona, tworzy z nimi spójną całość. Szukając pomysłów na zaaranżowanie kuchni nowoczesnej, nawet jeśli ma to być mała kuchnia w bloku w stylu industrialnym, warto zastanowić się nad wyborem stylu loftowego. Kuchnie loftowe cieszą się dużym zainteresowaniem nie tylko ze względu na to, że doskonale prezentują się zarówno w małych, jak i dużych pomieszczeniach, lecz również dlatego, że postrzegane są jako nowoczesne i praktyczne.

Styl loftowy w mieszkaniu to przede wszystkim duża, otwarta przestrzeń. Tutaj rządzą odcienie szarości, np. szare ściany, ale także stary parkiet czy stylowe lampy. Przez przeszklenia do środka wpada dużo światła, wysokie sufity i brak ścianek działowych sprawiają, że nawet niewielkie mieszkanie wydaje się mieć dodatkowe metry kwadratowe. Tym samym nowoczesna kuchnia także wydaje się przestronna, bardziej ustawna, sprzyja gotowaniu rodzinnemu albo w towarzystwie przyjaciół. Styl loft w kuchni ze swoim fabrycznym sznytem może być przytulny i praktyczny, jeśli tylko bazujesz na ciekawych inspiracjach i pomysłach.

Styl industrialny w kuchni – czym się wyróżnia?

Projektowanie kuchni loftowej należy zacząć od zapoznania się z cechami charakterystycznymi tego stylu. Moda na projektowanie wnętrz inspirowanych przemysłową epoką rozpoczęła się w latach 60. XX wieku wraz z wykorzystywaniem opustoszałych, pofabrycznych hal w celach mieszkaniowych. Kuchnie loftowe to przede wszystkim surowy wygląd, który z powodzeniem łączy się z funkcjonalnością i wytrzymałością. Ponadto takie cechy jak minimalizm czy prostota sprawiają, że projektowanie kuchni loftowej odbywa się w sposób oszczędny.

Kuchnie loftowe niegdyś były jedynie otwartymi przestrzeniami, obecnie jednak są to nie tylko duże wnętrza. Aby dane pomieszczenie kuchenne mogło być zaklasyfikowane jako to w stylu industrialnym, powinno mieć takie cechy, jak:

  • surowe materiały na ścianach, podłodze czy suficie, czyli przede wszystkim beton, drewno, metal i cegłę,
  • delikatną, łagodną kolorystykę - głównie czerń i szarości oraz brązy, lecz spotkać można się również z bielą i beżami,
  • różnorodne, funkcjonalne elementy wyposażenia, nierzadko „przypadkowe” i niepasujące do pozostałych elementów kuchni loftowej,
  • duże okna bez zasłon.

Kuchnia w stylu loft — minimalizm i piękne wnętrze

Kuchnie w stylu loft szczególnie wyróżniają się rdzawymi, ceglanymi ścianami oraz drewnianymi meblami z elementami metalu. To zwykle kuchnia otwarta, w której panuje biel i czerń (np. czarne baterie kuchenne, a białe blaty). Wśród elementów aranżacyjnych kuchni loftowych mogą znaleźć się również betonowe sufity, metalowe taborety oraz przemysłowe lampy. Dla aranżacji kuchni loftowej ważne są także proste dodatki, ale również AGD, np. ekspres do kawy czy czajnik stylizowany. Co więcej: w kuchniach w stylu loft nierzadko spotkać się można z wyeksponowanymi elementami instalacji hydraulicznych oraz wiszącymi kablami. Surowy wygląd i wrażenie prowizorycznego zamontowania czy wykończenia nie oznaczają w tym przypadku jednak nudy, ponieważ poszczególne elementy stylu loftowego mogą nadać kuchni oryginalnego, wyrazistego charakteru.

Kuchnie loft i meble utrzymane w tej stylistyce od lat cieszą się powodzeniem inwestorów. Są lubiane przez osoby w różnym wieku, uważane są za przestronne i praktyczne. W każdej kuchni loftowej dominującą rolę odgrywają fronty kuchennych mebli. Zwykle są nienagannie gładkie, pozbawione ozdób, z frezami zamiast uchwytów. Drewniany blat powinien być uporządkowany, by nawet mała kuchnia w stylu industrialnym zachęcała do gotowania.

Loftowa kuchnia - pomysły na aranżację

Chcesz urządzić kuchnię w stylu starych fabryk? Udany projekt loftowej kuchni obejmuje nie tylko zaprojektowanie mebli, wyglądu ścian i oświetlenia, ale także dopasowanie jej do innych pomieszczeń w mieszkaniu. Jest to szczególnie ważne w stylach, w których rezygnuje się z jasnego podziału na poszczególne pomieszczenia i ogranicza ilość przepierzeń i ścianek działowych. To przy projektowaniu kuchni loft jest niezwykle ważna jedność i spójność w obrębie kilku pomieszczeń, dlatego szafki kuchenne powinny pasować do wystroju salonu, a nawet sypialni, jeśli i ta nie jest oddzielna.

Kuchnia w stylu loft może pasować do aranżacji wnętrz w typowym mieszkaniu w bloku czy niewielkim domu. Wykorzystując cechy charakterystyczne tego stylu, można stworzyć ergonomiczną przestrzeń do gotowania i przechowywania żywności i rozplanować optymalny układ mebli. Następnie można wykonać meble loftowe, które będą idealnie dopasowane do nowoczesnego mieszkania, nawet jeśli jest to kawalerka.

Cover photo_poziomo_13

Loftowy klimat w Twojej aranżacji kuchni

Inspiracje i pomysły na aranżację wnętrz loftowych są niezliczone. Duże okna, stonowane kolory i postarzane elementy tworzą atmosferę przemysłowego fabrycznego wnętrza. W stylu loft idealnie sprawdzą się nowoczesne meble, które harmonijnie współgrają z odsłoniętymi fragmentami struktury budynku.

Podczas aranżacji kuchni loftowej warto zwrócić uwagę na wybór mebli i dodatków. Minimalistyczne dodatki i wykonane z drewna meble doskonale wpasują się w klimat loftowych wnętrz. Jeśli masz ochotę na mocny akcent, masywny front ze szczotkowanej stali stanie się efektownym elementem centralnym, ciekawie będzie wyglądać edisonowska żarówka czy beton architektoniczny na ścianie lub inny materiał, który go imituje.

Meble kuchenne, dodatki i akcesoria pozwalają na maksymalne wykorzystanie przestrzeni. Dzięki nim zyskasz miejsce na mniejsze AGD, takie jak kolbowy ekspres do kawy czy czajnik stylizowany na vintage. Surowość nie oznacza braku funkcjonalności - wręcz przeciwnie.