Blog

Z jakiego materiału wybrać meble do kuchni?

Kuchnia to jedno z najczęściej użytkowanych pomieszczeń w domu czy mieszkaniu. Często połączona jest z jadalnią czy salonem, dlatego też przy wyborze mebli kuchennych zwraca się szczególną uwagę na ich wygląd.

Z jakich materiałów wykonywane są obecnie fronty mebli kuchenneych?  

Meble kuchenne z płyty MDF

Jednym z najpopularniejszych obecnie materiałów na fronty jest płyta MDF.
Powstaje ona z drobno zmielonego drewna, które łączone jest przy wykorzystaniu związków organicznych. To nadaje jej trwałości oraz odporności na takie czynniki, jak na przykład wysokie temperatury. Płytę MDF, w zależności od indywidualnych preferencji można pokryć lakierem o dowolnym wykończeniu i kolorze. Do wyboru mamy wykończenie w połysku lub w macie, a wybór kolorów ogranicza nam tylko wzornik NCS i RAL, tak więc mamy ponad 2000 kolorów!
Lakierowanie chroni materiał bazowy przed wilgocią i wysokimi temperaturami, a jednocześnie pozwala dopasować kuchnie pod indywidualne preferencje kolorystyczne klientów.

Meble kuchenne z płyty laminowanej

Obecnie płyta laminowana to nadal popularny rodzaj materiał do wykonania mebli kuchennych.  Sam laminat jest niezwykle trwały, a jego powierzchnia jest łatwa do czyszczenia. Płyty laminowane odporne są również na wysokie temperatury i promieniowanie UV. Dodatkowo, laminat występuje w różnych kolorach, odcieniach i wzorach, dzięki czemu z powodzeniem dopasować go można do stylu wnętrza.

Meble kuchenne fornirowane

Fronty fornirowane to jedna z bardziej szlachetnych opcji jaka jest do wyboru na fronty meblowe w kuchni. Fornir, jest to cienki liść drewna naturalnego, który jest naklejany na płytę bazową – wiórową lub MDF. Po klejeniu, materiał musi być zabezpieczony lakierem w wykończeniu matowym lub w połysku. Istnieje również możliwość zmiany naturalnego koloru drewna przez bejcowanie na wybrany kolor.
Do wyboru mamy takie gatunki jak klasyczny dąb, orzech amerykański, modrzew, ale również bardziej egzotyczne propozycje jak palisander, teak czy heban.

Meble kuchenne z płyty akrylowej

Kolejną propozycją na fronty do mebli kuchennych są fronty wykonane z płyty akrylowej. Jest to ostatnio coraz bardziej popularne rozwiązanie, a to ze względu na to że producenci takich frontów zaskakują coraz to ciekawszymi dekorami. Mamy do wyboru nie tylko fronty o gładkiej, matowej powierzchni, ale również piękne połyski, reprodukcje drewna, kamienia oraz fronty 3D!
Materiał ten jest odporny są na zarysowania, przebarwienia, a często posiada również powłokę AntyFingerPrint, dzięki której nie zostają na frontach odciski palców!

Zakup mebli kuchennych jest inwestycją na kilka, kilkanaście a nawet kilkadziesiąt lat, dlatego przed podjęciem decyzji należy zapoznać się ze wszystkimi dostępnymi na rynku opcjami. Na meble kuchenne warto wybrać taki materiał, który będzie nie tylko piękny, ale również posłuży nam na lata.  Dodatkowo, warto dokładnie przeanalizować swoje indywidualne preferencje i wymagania.