Blog

Kolor mebli do kuchni, czyli na co zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji?

Osoby, które noszą się z zamiarem zakupu nowych mebli kuchennych i nie mają jasno określonych preferencji, często szukają odpowiedzi na pytanie: jaki kolor mebli do kuchni wybrać? Wiadomo, że największe znaczenie ma zazwyczaj własne poczucie estetyki, ale poza tym warto zwrócić uwagę na kilka innych istotnych kwestii. Można do nich zaliczyć chociażby rodzaj wnętrza, jego wielkość czy przyjęte zasady łączenia kolorów.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • na co zwrócić uwagę wybierając kolor mebli kuchennych;
  • jakie są zasady łączenia kolorów w meblach do kuchni;
  • jakie kolory frontów wybierać do małych, a jakie do dużych wnętrz.

Kolor mebli do kuchni, czyli na co zwrócić uwagę przed podjęciem decyzji?

Od lat niesłabnącą popularnością w meblach kuchennych cieszą się fronty w białym kolorze. Jednak zmieniające się trendy wnętrzarskie sprawiają, że coraz częściej klienci decydują się na inną, często bardziej odważną kolorystykę. Indywidualne preferencje, to jedno, a możliwości aranżacyjne, to drugie. Trzeba o tym pamiętać, ponieważ zdarza się, że wymarzony kolor mebli kuchennych może zwyczajnie nie pasować do danego wnętrza. Szczególną uwagę należy zwracać zwłaszcza w przypadku małych pomieszczeń, które źle dobranymi kolorami mogą zostać dodatkowo optycznie pomniejszone. To z kolei sprawi, że wnętrze będzie przytłaczające, a więc również złe w odbiorze przez domowników.

Jeśli chodzi o małe pomieszczenia, to wskazane jest wybieranie jasnych kolorów, które będą optycznie powiększały kuchnię. Większe pole manewru jest w dużych wnętrzach, gdzie sprawdzą się zarówno jasne, jak i ciemne odcienie frontów. Wybierając kolor mebli warto również zwrócić uwagę na kwestię dostępu światła dziennego. Jeżeli jest ono ograniczone, to wybór powinien paść na kolor frontów, który je rozjaśni. Bardzo ważny jest również styl, w jakim mają być wykonane meble. Zupełnie inne kolory będą bowiem pasowały do nowoczesnych zabudów, a inne do tych w klasycznym stylu.

Przytoczone porady są bardzo ogólne, ale często pomocne. Zawsze jednak najlepiej zdać się na zdanie projektanta w studiu mebli na wymiar. Taka osoba, znając specyfikę wnętrza i posiadając doświadczenie powinna zaproponować najlepsze możliwe rozwiązania.

Fronty w meblach kuchennych: w jaki sposób łączyć kolory?

Dla niektórych popularne, białe kuchnie są zbyt monotonne i dlatego szukają innych, odważniejszych rozwiązań. Łączenie kolorów może dać ciekawe efekty, ale tylko pod warunkiem zachowania odpowiednich zasad. Jeśli chodzi o biel, to zestawianie z nią innych kolorów jest najmniej ryzykowne. Dobrze będą z nią współgrały nie tylko fronty czarne, szare czy te drewnopodobne, ale również kolory odważne takie jak zielenie, niebieskości, granaty. Firma 3TOP Kuchnie wykonywała kuchnię na zamówienie właśnie w połączeniu takich kolorów, a efekt końcowy można zobaczyć na zdjęciach TUTAJ.

Jeśli chodzi o zestawianie ze sobą innych kolorów, to trzeba być bardziej ostrożnym. Stosunkowo często praktykowanym rozwiązaniem jest łączenie czerni lub szarości z frontami w kolorystyce drewna. Nasza firma wykonywała również m.in. kuchnie szaro-czarne czy w połączeniu frontów w trzech kolorach: czarnym, białym i drewna. Prezentowane realizacje tylko potwierdzają, że nawet nietypowe zestawienia mogą dawać ciekawe i przede wszystkim oryginalne efekty. Popularne jest wykonywanie w różnych kolorach szafek górnych i dolnych, ale często też można w ten sposób oddzielić zabudowę podblatową od zabudowy wysokiej.