Blog

Jakie oświetlenie podszafkowe do kuchni?

Zastosowane rozwiązanie powinno wyróżniać się przede wszystkim długą żywotnością oraz energooszczędnością. Zatem nasuwa się pytanie, jakie oświetlenie podszafkowe wybrać do kuchni? Odpowiedź nie jest łatwa, gdyż głównie zależy od indywidualnych oczekiwań i potrzeb. Zatem poniżej przedstawimy najpopularniejsze z dostępnych obecnie rozwiązań oświetlenia podszafkowego.

Oświetlenie punktowe – halogen LED

Lampy halogenowe, to oświetlenie punktowe, które posiadać może barwę ciepłą, zimną bądź zbliżoną do oświetlenia naturalnego – barwę neutralną. Trzeba jednak pamiętać, aby ilość punktów świetlnych była odpowiednia. Należy dobrać je tak, żeby nie oślepiały użytkownika i aby dobrze doświetlały nam blat roboczy.
W zależności od modelu lampy i włącznika jaki wybierzemy możemy sterować natężeniem światła czy jego barwą. Ten rodzaj oświetlenia doskonale sprawdzi się nie tylko jako oświetlenie podszafkowe, ale też jako oświetlenie akcentujące np. w witrynach.

Oświetlenie liniowe LED

Najczęściej wybieranym rozwiązaniem wydaje się być oświetlenie LED.
Ci, którzy poszukują nowoczesnego oświetlenia podszafkowego najczęściej decydują się właśnie na ten rodzaj światła. Dlaczego? Otóż, oświetlenie LED jest przede wszystkim ekologicznym i najbardziej wydajnym rozwiązaniem ze wszystkich dostępnych. Charakteryzuje się wysoką energooszczędnością oraz długą żywotnością. Ponadto, wolno się nagrzewa a same koszty eksploatacji są bardzo niskie. W zależności od zapotrzebowania i indywidualnych preferencji w kuchni zamontować można listwę LED z ciągłą linią światła lub z widocznymi punktami ledowymi. Do wyboru mamy trzy podstawowe barwy światła – zimną, neutralną i ciepłą. Istnieje również możliwość zainstalowania oświetlenia RGB, w którym przy pomocy pilota możemy dowolnie zmieniać barwę światła od białego, przez czerwone i zielone do niebieskiego.  Warto pamiętać, aby model oświetlenia na jaki się decydujemy był wodoodporny - ze względu na przeznaczenie do kuchni, gdzie nietrudno o wilgoć czy niespodziewane zalanie.