Blog

Kuchnia w kształcie litery „L”: aranżacje i charakterystyka

Jedną z najważniejszych kwestii na etapie planowania wykonania nowej kuchni jest wybór konkretnego układu szafek. Dużą zaletą jest to, że dobre firmy produkujące kuchnie na wymiar są w stanie stworzyć wnętrze, które będzie odzwierciedleniem oczekiwań klienta. A te są bardzo zróżnicowane, ponieważ źródeł inspiracji (głównie w internecie) nie brakuje. Należy jednak pamiętać, że nie wszystkie pomysły będą dobrym rozwiązaniem w przypadku danego wnętrza. O tym, jaki układ szafek czy jaki kształt powinna mieć zabudowa decyduje wiele czynników. W tym artykule podpowiemy w jakich wnętrzach najlepiej sprawdzi się kuchnia w kształcie litery L. Podpowiemy również jak urządzić kuchnię w kształcie litery L i na co zwrócić uwagę przy doborze jej wyposażenia.

Z tego artykułu dowiesz się:

  • czym charakteryzuje się kuchnia w kształcie litery L;
  • w jakich wnętrzach najlepiej sprawdzi się ten kształt zabudowy;
  • jak urządzić kuchnię w kształcie litery „L.

Na wstępie trzeba zaznaczyć, że aranżacje kuchni w kształcie litery L należą do jednego z najpopularniejszych układów zabudów kuchennych na które decydują się Polacy. Jest to spowodowane głównie tym, że doskonale sprawdza się on w przypadku małych wnętrz kuchennych, a takie spotykane są najczęściej (zwłaszcza w mieszkaniach w blokach). Przy czym kuchnia w kształcie L okazuje się również bardzo funkcjonalna w przypadku większych przestrzeni i kuchni otwartych. Niektórzy żartują nawet, że kuchnia kształt L jest lepsza od innych układów, ponieważ w pewnym sensie ogranicza ilość akcesoriów na stałe zajmujących blat roboczy.

Kuchnia w kształcie litery „L”: aranżacje i charakterystyka

Aranżacje kuchni w kształcie litery L charakteryzują się tym, że zabudowa szafek obejmuje dwie ściany, z których zwykle jedna jest dłuższa od drugiej. W zależności od wnętrza, tego rodzaju zabudowy wykonuje się zarówno w kuchniach zamkniętych, jak i otwartych na salon. W drugim przypadku klienci mogą zdecydować się również na kuchnię w kształcie litery L z wyspą – takie rozwiązanie pozwala zwiększyć jej funkcjonalność.

I to właśnie wspomniana funkcjonalność oraz ergonomia – zwłaszcza w przypadku małych lub wąskich wnętrz – jest głównym czynnikiem skłaniającym osoby szukające różnych rozwiązań, właśnie na wybór kuchni w kształcie litery L. Taki układ pozwala bowiem na stosunkowo łatwe podzielenie kuchni na odpowiednie strefy:

  • przechowywania;
  • przygotowania;
  • zmywania;
  • pieczenia i gotowania.

W większości przypadków głównym miejscem roboczym jest dłuższa zabudowa. Krótsza z kolei staje się wtedy strefą przechowywania. Meble kuchenne w kształcie litery L doskonale wpisują się w założenia ergonomii w kuchni, w rezultacie czego kuchnia w kształcie L jest niezmiennym faworytem wśród inwestorów prywatnych oraz klientów biznesowych szukających funkcjonalnych rozwiązań do pomieszczeń socjalnych.

Jakie systemy narożne zastosować w kuchniach?

Decydując się na kuchnię po eLce wielu z nas zastanawia się, jak ją urządzić w sposób najbardziej ergonomiczny. Szafka narożna w kuchni dla wielu osób jest problematyczną kwestią ze względu na to, że jej zagospodarowanie może stanowić wyzwanie. O tym, że dla wielu osób tak właśnie jest najlepiej świadczą pytania typu: „Jak zagospodarować narożnik w kuchni”, które można znaleźć na branżowych forach i portalach internetowych. Decydując się na wykonanie kuchni w kształcie litery L zabudowa będzie miała narożnik i dlatego warto wiedzieć, jak może być on wykorzystany.

W szafkach narożnych można przechowywać zarówno naczynia czy garnki, jak również różnego rodzaju zapasy. Ze względu na swoją specyfikę, szafki narożne mogą być niezbyt wygodne w korzystaniu. Chyba, że będą posiadały odpowiednie systemy narożne, które ułatwią wyjmowanie i wkładanie do nich naczyń czy innych rzeczy. W zależności od potrzeb, możemy zastosować systemy takie jak:

  • PEKA Le Mans, Revo 90, obrotnice – służące do przechowywania rzeczy o nieregularnych kształtach tj. garnki, półmiski, małe AGD
  • PEKA Magic Corner – służący do przechowywania rzeczy o kształcie regularnym jak np. ryż, kasze itp.

Należy przy tym pamiętać, że meble kuchenne w kształcie litery L nie muszą oznaczać utrudnionego dostępu do szafki narożnej – tak w szafkach wiszących, jak i w szafkach podblatowych. Nowoczesne rozwiązania dostępne w tym zakresie oferują dużą swobodę dostępu do przechowywanych w narożnikach produktów. Kluczem ich efektywnego wykorzystania jest więc dobra organizacja przestrzeni.