Blog

Kuchnie otwarte, półotwarte i zamknięte: charakterystyka i różnice

Kuchnia otwarta czy zamknięta? – z takim dylematem często muszą zmierzyć się osoby noszące się z zamiarem urządzenia kuchni w domu czy mieszkaniu. Mimo że w ostatnich latach zdecydowanie większą popularnością cieszą się kuchnie otwarte, to wciąż nie brakuje osób, które decydują się na ten drugi wariant. W niniejszym artykule skupiamy się na kuchniach otwartych – ich zaletach i wadach oraz możliwościach aranżacyjnych.

Kuchnie otwarte na salon można uznać za jedną z podstaw nowoczesnych wnętrz. Takie rozwiązanie jest bardzo często spotykane w mieszkaniach, apartamentach i kawalerkach. Jest tak przede wszystkim dlatego, że w przypadku małych metraży poszukuje się możliwości optycznego powiększenia wnętrza. A kuchnia połączona z salonem daje taki właśnie efekt.

Kuchnie otwarte, półotwarte i zamknięte: charakterystyka i różnice

Nie wszyscy na tyle interesują się tematyką wnętrzarską, aby wiedzieć czym różnią się od siebie popularne typy kuchni. Właśnie dlatego rozpoczniemy od krótkiej charakterystyki trzech podstawowych, do których zalicza się:

kuchnie otwarte – są to kuchnie, które nie są w żadnej sposób oddzielone od pozostałej części domu czy mieszkania, dzięki czemu nawet w przypadku niewielkich pomieszczeń, sprawiają wrażenie przestronnego wnętrza,

kuchnie półotwarte – czyli takie, które są oddzielone od salonu ścianką działową. Jej wysokość może być różna i zależy głównie od preferencji domowników. W przypadku tego rodzaju kuchni możliwe jest zastąpienie ściany działowej wyspą, która odpowiednio oddzieli kuchnię od salonu i jednocześnie będzie pozwalała na bezpośredni kontakt z osobami znajdującymi się w salonie,

kuchnie zamknięte – to klasyczne, oddzielone od pozostałej części domu lub mieszkania wnętrze. W nowoczesnym budownictwie mieszkaniowym takie rozwiązania są coraz mniej popularne.

Kuchnia otwarta na salon: zalety i wady

Wspomniane optyczne powiększenie przestrzeni, to znacząca, ale nie jedyna zaleta otwartych kuchni. Na liście plusów można umieścić jeszcze:

  • możliwość rozjaśnienia wnętrza – dzięki temu, że kuchnia jest otwarta na salon raczej nie trzeba martwić się o małą ilość światła naturalnego. Zdarza się, że kuchnie są pozbawione okien (lub te są bardzo małe), przez co we wnętrzu brakuje naturalnego światła. W przypadku kuchni otwartych światło dzienne rozjaśnia je dzięki oknom w salonie,
  • bezpośredni kontakt z osobami w salonie – dla jednych jest to plus, dla innych minus. Osoby, które podczas przygotowywania posiłków lubią rozmawiać z innymi domownikami lub gośćmi powinny szybko odnaleźć się w otwartej na salon kuchni,
  • duże możliwości aranżacyjne – rosnąca popularność kuchni otwartych przekłada się na coraz więcej ciekawych możliwości aranżacyjnych we wnętrzach z takim rozwiązaniem. Dzięki temu, że kuchnia jest widoczna z salonu można wyeksponować ciekawe rozwiązania i dodatki, które będą dodawały uroku całemu mieszkaniu.

Decydując się na wykonanie otwartej kuchni należy pamiętać o zadbaniu o właściwą wentylację oraz wysokiej jakości okap kuchenny. W innym wypadku kuchenne aromaty będą przedostawały się również do salonu. O ile nowoczesne systemy są w stanie poradzić sobie z szybkim usuwaniem aromatów z gotowania, o tyle wyeliminowanie dźwięków wytwarzanych podczas przygotowania posiłków jest praktycznie niemożliwe. Należy zatem przygotować się na to, że osoby przebywające w salonie będą słyszały, co dzieje się w kuchni. Ci, którzy posiadają małe dzieci powinni mieć również świadomość, że maluchy będą miały do niej stosunkowo łatwy dostęp. Konieczne jest zatem jej właściwe zabezpieczenie.

Kuchnia otwarta z wyspą: kiedy rozważyć takie rozwiązanie?

Możliwość stworzenia wyspy, to jedna z ważniejszych kwestii, które mają wpływ na popularność kuchni otwartej na salon. Projekty wnętrz dostępne w internecie stanowią dla wielu osób inspirację i pomagają w wyborze konkretnych rozwiązań. Kuchnia na wymiarz wyspą jest praktycznym rozwiązaniem szczególnie w dużych wnętrzach, ale można ją stworzyć również w mniejszej kuchni otwartej na salon w bloku. Poza walorami estetycznymi, pomaga ona również zastosować szereg funkcjonalnych rozwiązań oraz w subtelny sposób wyznaczyć granicę między kuchnią, a salonem.