Blog

Kup kuchnię ! Odlicz podatek !

Sprzedałeś nieruchomość i kupiłeś kolejną? Pamiętaj, że przy rozliczaniu PIT-39 zakup zabudowy kuchennej możesz zaliczyć do celów mieszkaniowych. O szczegółach nowej interpretacji przepisów przeczytasz w naszym wpisie.

Zabudowa kuchni zaliczona do celów mieszkaniowych !
Sprzedając mieszkanie będzie można przeznaczyć uzyskane środki finansowe na wyposażenie nowej nieruchomości, np. na zakup zabudowy kuchennej! Nowa interpretacja Urzędu Skarbowego potwierdza, że nie tylko zakup nieruchomości jest wydatkiem mieszkaniowym, ale również jego wykończenie.

Z nowej ulgi w PIT-39 skorzystać mogą osoby, które sprzedały mieszkanie i przeznaczyły zdobyte w ten sposób środki pieniężne na tzw. „cele mieszkaniowe”. Do tej pory to określenie pozostawiało wiele wątpliwości czym te cele są. Teraz te nieścisłości zostały wyjaśnione. „Celem mieszkaniowym” jest aktualnie nie tylko zakup mieszkania, lecz również kupno mebli kuchennych, czy sprzętów AGD. Za wyposażenie lokalu również należy się ulga.
Będzie ona przyznana osobom, które w minionym roku sprzedały prywatną nieruchomość i z tego tytułu posiadły środki finansowe. Ważne jest w takim wypadku aby obliczyć różnicę pomiędzy podstawą opodatkowania i kosztami uzyskania tego majątku. PIT musi być wtedy rozliczony wcześniej niż 5 lat od czasu nabycia nieruchomości. Dzięki temu nie ma obowiązku rozliczania od niej podatku. Tę ulgę będzie można również rozliczyć wstecz.
W „Rzeczpospolitej” przedstawiono historię podatnika, który sprzedał mieszkanie w 2017 roku – przed upływem 5 lat od jego nabycia. Rozliczając PIT-39 za 2017 rok uwzględnił wydatki na remont swojego domu, które stanowiły realizację celu mieszkaniowego. Spowodowało to zwolnienie z podatku części przychodów ze sprzedaży starego mieszkania. Nie wykazał on jednak w PIT-39 wydatków na zakup i montaż wyposażenia domu: kupna piekarnika, okapu, zmywarki, lodówki, szafek oraz mebli. W uzasadnieniu można przeczytać, że te wydatki stanowiły zakończenie instalacji gazowej i elektrycznej oraz były to wydatki pokryte ze środków pozyskanych ze sprzedaży starego mieszkania. Osoba ta w 2021 wystąpiła z pytaniem o możliwość odliczenia podatku od tych sprzętów, a dyrektor Krajowej Informacji Skarbowej wyraził na to zgodę.