Blog

Jak wygląda kuchnia w kształcie litery U i jak najlepiej ją urządzić?

Kuchnia jest pomieszczeniem w domu czy mieszkaniu, gdzie powinniśmy czuć się swobodnie i komfortowo. Wszak to właśnie w niej wiele osób spędza sporo czasu na przygotowywaniu, a często również na spożywaniu posiłków. Aby gotowanie było przyjemnością, a poruszanie się po kuchni nie sprawiało problemów szczególną uwagę należy zwrócić na układ mebli oraz rozmieszczenie sprzętu AGD. Na naszym blogu pisaliśmy już o zasadach urządzania ergonomicznej kuchni, a w niniejszym artykule skupimy się na kuchniach w kształcie litery U.

Z tego artykułu dowiesz się:

– czym charakteryzuje się kuchnia w kształcie litery U;
– w jakich wnętrzach najlepiej sprawdzi się to rozwiązanie;
– czy mała kuchnia w kształcie U może być funkcjonalna;
– jakie są zalety i wady tego typu kuchni.

Jak wygląda kuchnia w kształcie litery U i jak najlepiej ją urządzić?

Kuchnia w kształcie litery U to układ trzech rzędów szafek, dwa są równoległe do siebie, a trzeci jest ich łącznikiem. Jeśli chodzi o ten rodzaj kuchni, to nadaje się ona zarówno do pomieszczeń przestronnych, jak i tych mniejszych. Oczywiście w tym drugim przypadku większą uwagę należy zwrócić na wymiary szafek, tak aby przestrzeń pozostawiona między jednym rzędem, a drugim dawała nam jak największe możliwości. Należy pamiętać, że przestrzeń pozostawiona między szafkami w żadnym wypadku nie powinna być mniejsza niż 90cm, aby poruszanie się i korzystanie z mebli było wygodne i nie sprawiało trudności. Nie oznacza to oczywiście, że mała kuchnia w kształcie U jest niemożliwa do zaprojektowania. Co ważne do zabudowy można wykorzystać ścianę z otworem okiennym i na niej zaplanować wyłącznie dolny rząd szafek, jednocześnie zachowując układ górnych szafek w kształcie litery L.

Idealnym wymiarem, do którego w miarę możliwości powinniśmy dążyć oraz gwarantującym nam swobodę ruchu w tego typu ciągu kuchennym jaki tworzy kuchnia w układzie U jest 120cm. W przypadku, kiedy mamy bardzo duże, przestronne pomieszczenie pomiędzy rzędami szafek tworzy nam się pokaźnych rozmiarów wolna przestrzeń. W jaki sposób można ją wykorzystać? Jednym z rozwiązań do tego typu wnętrz jest wyspa. Wyspa to jedno z bardziej funkcjonalnych rozwiązań do tego typu wnętrz, ponieważ pomaga ona zmniejszyć odległości pomiędzy poszczególnymi rzędami szafek, oraz jest dodatkowym miejscem roboczym, nie rzadko z miejscem do zasiadania czy widokiem na salon.

Kuchnia w kształcie litery U a rozmieszczenie sprzętu AGD

W kuchniach w kształcie litery U rozmieszczenie sprzętu AGD ma bardzo duże znaczenie. W zależności od tego czy jesteśmy prawo, czy lewo ręczni układ funkcjonalny kuchni powinien wyglądać inaczej. Książkowym schematem usytuowania sprzętów AGD jest umiejscowienie ich w kolejności: lodówka -> zlew -> płyta grzewcza -> piekarnik. Oczywiście powyższe wytyczne są tylko wskazówkami. Najwięcej zależy bowiem od samego pomieszczenia i możliwości aranżacyjnych, jakie daje. Właśnie z tego względu warto zdać się na wiedzę i doświadczenie projektanta w studiu kuchni na wymiar.
Doświadczony projektant pomoże mam tak zaprojektować kuchnię, aby spełniała podstawowe założenia ergonomii dla kuchni w układzie U, jednocześnie wykorzystując do maksimum możliwości oferowane przez układ pomieszczenia. Co ważne, projektant uwzględni także nasze indywidualne preferencje w zakresie aranżacji pomieszczenia, które nie zawsze muszą się zgadzać z ogólnie przyjętymi wytycznymi.

Jakie zalety i wady ma kuchnia w kształcie U?

Zaleta kuchni w kształcie U, to na pewno jej funkcjonalność. Decydując się na stworzenie wnętrza w takim układzie można mieć pewność, że wybiera się sprawdzone i praktyczne rozwiązanie. W dużych pomieszczeniach plusem może być pokaźna przestrzeń pomiędzy szafkami. Wyspa, którą można tam wstawić może służy jako blat roboczy, blat śniadaniowy lub jako dodatkowe miejsce do przechowywania. W praktyce kuchnia w literę U bardzo dobrze sprawdza się zarówno w dużych pomieszczeniach zamkniętych, jak i w kuchniach otwartych na salon. Możliwość instalacji wyspy pełniącej funkcję stołu pozwala dodatkowo ograniczyć ilość mebli w salonie i jeszcze lepiej wykorzystać przestrzeń.

Jak każdy inny rodzaj kuchni, tak i ta w kształcie litery U oprócz wielu zalet ma również i wady. Ze względu na układ zabudowy tego typu kuchnia może nie być najlepszym pomysłem w przypadku pomieszczeń o bardzo małym metrażu. Może to bowiem przełożyć się na brak komfortu i swobody w poruszaniu się, przez co kuchnia nie będzie spełniała swojej podstawowej funkcji, czyli nie będzie funkcjonalna. Dlatego małą kuchnię w kształcie litery U warto dobrze przemyśleć i skonsultować z doświadczonym projektantem. Jego wiedza z pewnością przełoży się na efektywność i ergonomię projektu zabudowy kuchennej, nawet jeśli kuchnia w układzie U okaże się poza naszym zasięgiem.

Na branżowych forach internetowych można spotkać się z opiniami mówiącymi, że w kuchniach w kształcie litery U problemem może być brak pomysłu na wykorzystanie miejsca w narożnikach szafek, które w takiej kuchni są dwa. Nie jest to jednak na tyle problematyczna kwestia, która powinna wpływać na ostateczną decyzję dotyczącą wyboru typu zabudowy. Obecnie możliwości aranżacyjnych jest na tyle dużo, że na pewno każdy coś dla siebie wybierze.