Blog

Rodzaje blatów kuchennych

Blaty kuchenne wraz z pozostałą częścią kuchni nadają pomieszczeniu odpowiedniego charakteru. Ważne jest jednak, aby w pełni spełniały pożądaną funkcję, dlatego też przed wyborem należy przeanalizować swoje wymagania i określić w jaki sposób i jak często dana kuchnia będzie użytkowana. Obecnie na rynku materiałów, z których można wykonać blat kuchenny jest wiele. Różnią się one od siebie właściwościami, takimi jak na przykład trwałość, odporność na uszkodzenia czy łatwość czyszczenia.

Rodzaje blatów kuchennych

Blaty kamienne

To właśnie one są obecnie uważane za te najtwardsze oraz najtrwalsze rodzaje blatów. Jednak co kryje się tutaj pod słowem “kamienny”? Otóż, głównie do wyboru są blaty wykonane z granitu lub marmuru. W zależności od tego, z jakiego kamienia zostały stworzone, posiadają różne właściwości. I tak, blaty granitowe charakteryzują się wysoką twardością. Nie wchłaniają także wody i są odporne na odbarwienia. Blaty marmurowe natomiast, mimo że przypomina właściwościami granit, jest mniej odporny i może ulegać przebarwieniom.

Blaty z konglomeratu

Swoim wyglądem i właściwościami przypominają blaty kamienne – są odporne na wysokie temperatury, wilgoć oraz różnego rodzaju środki czystości. Jeżeli chodzi o wagę, są znacznie lżejsze. Warto jednak wspomnieć, że blaty z konglomeratu są mało odporne na ścieranie, wszelkie zarysowania i inne uszkodzenia mechaniczne.

Blaty drewniane

Blaty wykonane z drewna to rozwiązanie ekologiczne, nadające wnętrzu elegancji. Do wykonania blatu drewnianego poleca się szczególnie takie gatunki drewna jak merbau, iroko czy dąb. Nie są one odporne na wysokie temperatury i wgniecenia czy zarysowania. Użytkownicy drewnianych blatów muszą także pamiętać o regularnym impregnowaniu specjalnymi środkami.

Blaty laminowane

To najpopularniejszy i najtańszy rodzaj blatów. Tutaj laminat przyklejany jest na płytę wiórową. Dzięki dostępnym wielu barwom, fakturom i wzorom laminatów, możliwa jest dowolność aranżacji. Występują wśród nich takie, które są odporne na wysokie temperatury i ścieranie, jednak w przypadku nieodpowiedniego zaimpregnowania nie jest odporny na wilgoć i zarysowania.

Przeglądając dostępne na rynku blaty kuchenne, nasuwa się podstawowe pytanie: jaki blat kuchenny będzie najlepszym wyborem? Odpowiedź na to nie jest prosta i jednoznaczna. Jak pokazuje nasz powyższy przegląd obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów blatów kuchennych. Różnią się one od siebie zarówno cechami funkcjonalnymi jak i walorami estetycznymi. Dlatego też, przed podjęciem ostatecznej decyzji i zakupem, należy zapoznać się ze wszystkimi dostępnymi opcjami i wybrać taką, która odpowie na wszelkie indywidualne potrzeby i preferencje.